MCP40D18T-503E/LTY
cms-digikey-product-number
150-MCP40D18T-503E/LTYTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MCP40D18T-503E/LTYCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MCP40D18T-503E/LTYDKR-ND - Digi-Reel®
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
MCP40D18T-503E/LTY
cms-description
IC DIG POT 50K SC-70-6
cms-standard-lead-time
8 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface SC-70-6
Datasheet
 Datasheet
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C