DSC1121CM2-040.0000
DigiKey Part Number
150-DSC1121CM2-040.0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC1121CM2-040.0000
Description
MEMS CMOS OSC
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 2.25V ~ 3.6V 6-VDFN
Category
Voltage - Supply
2.25V ~ 3.6V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)
35mA
Supplier Device Package
6-VDFN (3.2x2.5)
Frequency
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Output
CMOS
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)