DSC1001AL5-100.0000
DigiKey Part Number
150-DSC1001AL5-100.0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC1001AL5-100.0000
Description
MEMS OSC XO 100.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.7V ~ 3.6V Standby (Power Down) 4-VDFN Exposed Pad
Category
Voltage - Supply
1.7V ~ 3.6V
Mfr
Frequency Stability
±10ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)
16.6mA
Package / Case
4-VDFN Exposed Pad
Type
Supplier Device Package
4-VDFN (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)