ATMEGA8515-16AU
DigiKey Part Number
ATMEGA8515-16AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA8515-16AU
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
ATMEGA8515-16AU Models
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
16MHz