ATMEGA325-16AU
DigiKey Part Number
ATMEGA325-16AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA325-16AU
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14)
EDA/CAD Models
ATMEGA325-16AU Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz