1N5343/TR12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 3,365
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 27,259
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 7.5 V 5 W ±20% Through Hole T-18
1N5343/TR12
DigiKey Part Number
1N5343/TR12-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5343/TR12
Description
DIODE ZENER 7.5V 5W T18
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 5.4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 1 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
T-18
Power - Max
5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
1.5 Ohms