SMCJ36A-TP
DigiKey Part Number
SMCJ36A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ36A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ36A-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ36A-TP
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 25.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V