SMBJ28AHE3-TP
DigiKey Part Number
353-SMBJ28AHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ28AHE3-TP
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 13.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V