SM8S36A-TP
DigiKey Part Number
SM8S36A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SM8S36A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SM8S36A-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S36A-TP
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218AB
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 114A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Category
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
114A