SM5S30A-TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
48.4V Clamp 74A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Micro Commercial Components Corporate Video
SM5S30A-TP
DigiKey Part Number
SM5S30A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SM5S30A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SM5S30A-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM5S30A-TP
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO218AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
3600W (3.6kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
74A