SM5S24AHE3-TP
DigiKey Part Number
353-SM5S24AHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM5S24AHE3-TP
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO218AB
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 93A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
93A
Mfr
Power - Peak Pulse
3600W (3.6kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V