RB751S-40DP-TP
DigiKey Part Number
RB751S-40DP-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB751S-40DP-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
RB751S-40DP-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB751S-40DP-TP
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 30MA 0201
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 30mA Surface Mount 0201
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
0201
Current - Average Rectified (Io)
30mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
370 mV @ 1 mA