MCU45N10-TP
DigiKey Part Number
353-MCU45N10-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCU45N10-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCU45N10-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCU45N10-TP
Description
N-CHANNEL MOSFET, DPAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 45A 72W Surface Mount DPAK
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1135 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
72W
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17mOhm @ 20A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA