ESD36VD3BHE3-TP
DigiKey Part Number
353-ESD36VD3BHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-ESD36VD3BHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-ESD36VD3BHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD36VD3BHE3-TP
Description
TVS DIODE 36VWM 75VC SOD323
Customer Reference
Detailed Description
75V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Category
Power - Peak Pulse
350W
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
13pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
75V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)