ESD15VD3BHE3-TP
DigiKey Part Number
353-ESD15VD3BHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-ESD15VD3BHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-ESD15VD3BHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD15VD3BHE3-TP
Description
TVS DIODE 15VWM 28.5VC SOD323
Customer Reference
Detailed Description
28.5V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Category
Power - Peak Pulse
250W
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
22pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
28.5V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)