ESD12VD9-TP
DigiKey Part Number
ESD12VD9-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
ESD12VD9-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
ESD12VD9-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD12VD9-TP
Description
TVS DIODE 12VWM 18.4VC SOD923
Customer Reference
Detailed Description
18.4V Clamp 1A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-923
Category
Power - Peak Pulse
100W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
15pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
SOD-923
Voltage - Breakdown (Min)
13.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1A (8/20µs)