DFLZ11Q-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Panjit International Inc.
Zener Diode 11 V 1 W ±5% Surface Mount SOD-123FL
SOD 123FL
DFLZ11Q-TP
DigiKey Part Number
353-DFLZ11Q-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFLZ11Q-TP
Description
DIODE ZENER 11V 1W SOD123FL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
7 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
4 µA @ 8.2 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
1 W