BZT52B6V8L3P-TP
DigiKey Part Number
353-BZT52B6V8L3P-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B6V8L3P-TP
Description
DIODE ZENER 6.8V 150MW DFN1006
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 150 mW ±2.06% Surface Mount DFN1006-2L
Category
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 3 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2.06%
Package / Case
Power - Max
150 mW