1.5KE300A-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1,099
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,036
Datasheet
Comchip Technology
YAGEO
In Stock: 995
STMicroelectronics
Comchip Technology
414V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AE
Micro Commercial Components Corporate Video
1.5KE300A-TP
DigiKey Part Number
1.5KE300A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE300A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE300A-TP
Description
TVS DIODE 256VWM 414VC DO201AE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AE, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
256V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
285V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
414V