V25S300P
DigiKey Part Number
F1946-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V25S300P
Description
VARISTOR 470V 22KA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 22 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
22 kA
Series
Energy
500J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1450 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Radial
Varistor Voltage (Typ)
470 V