SLD8S33A
DigiKey Part Number
F8143TR-ND - Tape & Reel (TR)
F8143CT-ND - Cut Tape (CT)
F8143DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD8S33A
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMTO-263
Detailed Description
53.3V Clamp 132A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMTO-263
EDA/CAD Models
SLD8S33A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
132A
Mfr
Power - Peak Pulse
7000W (7kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V