SLD5S36A
DigiKey Part Number
18-SLD5S36ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SLD5S36ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-SLD5S36ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD5S36A
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMTO-263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 62A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMTO-263
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
62A
Mfr
Power - Peak Pulse
3600W (3.6kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V