SLD5S36A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SLD5S36A |
Description | TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMTO-263 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 58.1V Clamp 62A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMTO-263 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 62A |
Mfr | Power - Peak Pulse 3600W (3.6kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V | Package / Case Nonstandard SMD |
Voltage - Breakdown (Min) 40V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V |