SL1021A260R
DigiKey Part Number
F5428-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL1021A260R
Description
GDT 260V 10KA 3 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 260 V 10000A (10kA) 3 Pole Through Hole
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
10000A (10kA)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Poles
3
Series
Fail Short
No
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Voltage - DC Spark Over (Nom)
260 V