LSIC2SD170B50 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 4
Diode 1700 V 135A Through Hole TO-247-2
LSIC2SD170B50
DigiKey Part Number
18-LSIC2SD170B50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSIC2SD170B50
Description
DIODE SIL CARB 1700V 135A TO2472
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1700 V
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Vr, F
3900pF @ 1V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1700 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
135A
Supplier Device Package
TO-247-2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 50 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C