LSIC2SD120A10 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Wolfspeed, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Wolfspeed, Inc.
In Stock: 870
In Stock: 304
Rochester Electronics, LLC
Infineon Technologies
SMC Diode Solutions
In Stock: 66
SMC Diode Solutions
STMicroelectronics
In Stock: 304
STMicroelectronics
In Stock: 990
In Stock: 513
Diode 1200 V 28A Through Hole TO-220AC
Taking SiC Mainstream: The Story of Littelfuse Power Semiconductors
KEMET Piezoelectric Acoustic Modules | Digi-Key Daily
LSIC2SD120A10
DigiKey Part Number
F10085-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSIC2SD120A10
Description
DIODE SIL CARB 1200V 28A TO220AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
582pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
28A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 10 A