DSTD5200
DigiKey Part Number
F7438TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7438CT-ND - Cut Tape (CT)
F7438DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSTD5200
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 5A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 5A Surface Mount TO-252 (DPAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSTD5200 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 200 V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 5 A