1.5KE400CA
DigiKey Part Number
1.5KE400CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE400CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE400CA
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
548V Clamp 3.7A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
342V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
380V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
548V