0603L001/60YR
DigiKey Part Number
18-0603L001/60YRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-0603L001/60YRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-0603L001/60YRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603L001/60YR
Description
PTC RESET FUSE 60V 10MA 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 10 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0603L001/60YR Models
Category
Time to Trip
1 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
15 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
100 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0603 (1608 Metric), Concave
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
10 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
50 mA
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A