02171.25MXP
DigiKey Part Number
F1730-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02171.25MXP
Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM
Detailed Description
1.25 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
2.23
Approval Agency
BSI, CE, CCC, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0701 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V