PHG.0B.305.CLLD52Z
cms-digikey-product-number
1124-1148-ND
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
PHG.0B.305.CLLD52Z
cms-description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
cms-standard-lead-time
18 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
cms-eda-cad-models
PHG.0B.305.CLLD52Z Models
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
6.5A
Shell Size - Insert
305
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C