Image for FNG.0B.307.CLAD42Z is not available
FNG.0B.307.CLAD42Z
DigiKey Part Number
FNG.0B.307.CLAD42Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FNG.0B.307.CLAD42Z
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Lanyard
Connector Type
Shielding
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
2.5A
Shell Size - Insert
307
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C