FGG.2B.312.CLAD92Z
DigiKey Part Number
FGG.2B.312.CLAD92Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.312.CLAD92Z
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.2B.312.CLAD92Z Models
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
312
Cable Opening
0.323" ~ 0.362" (8.20mm ~ 9.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C