FGG.1B.306.CYCD72
DigiKey Part Number
FGG.1B.306.CYCD72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.306.CYCD72
Description
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
EDA/CAD Models
FGG.1B.306.CYCD72 Models
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
306
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C