FGG.0B.303.CYCD42Z
DigiKey Part Number
FGG.0B.303.CYCD42Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0B.303.CYCD42Z
Description
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
EDA/CAD Models
FGG.0B.303.CYCD42Z Models
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
8A
Shell Size - Insert
303
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C