VCAS04AP181R5DATWA
DigiKey Part Number
478-10583-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-10583-1-ND - Cut Tape (CT)
478-10583-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCAS04AP181R5DATWA
Description
VARISTOR 180V 1A 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 V 1 A Varistor Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
210 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Current - Surge
1 A
Series
Energy
0.02J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
1.5 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Maximum AC Volts
13 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
18 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
150 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
180 V