MR055C104KAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Similar
Direct
KEMET
Direct
KEMET
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
MR055C104KAA
DigiKey Part Number
MR055C104KAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR055C104KAA
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.235" (5.97mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)