KGU02ACG1C6R0CH
DigiKey Part Number
478-KGU02ACG1C6R0CHTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGU02ACG1C6R0CHCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGU02ACG1C6R0CHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGU02ACG1C6R0CH
Description
CAP CER 6PF 16V C0G 01005
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 pF ±0.25pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KGU02ACG1C6R0CH Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)