F0201G0R20FNTR\500
DigiKey Part Number
478-F0201G0R20FNTR\500TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-F0201G0R20FNTR\500CT-ND - Cut Tape (CT)
478-F0201G0R20FNTR\500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F0201G0R20FNTR\500
Description
ACCU-GUARD II FUSE, 0201 SIZE, 0
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 mA 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0201 (0603 Metric)
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
4.0E-5
Part Status
Active
Approval Agency
cUL, UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.024" L x 0.013" W x 0.011" H (0.60mm x 0.33mm x 0.28mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
800 mOhms
Voltage Rating - AC
32 V