CB038D0104JBA
DigiKey Part Number
478-10721-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-10721-1-ND - Cut Tape (CT)
478-10721-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB038D0104JBA
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC 1812
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 40V 50V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
CB038D0104JBA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
40V
Voltage Rating - DC
50V