0805Y5000221GCT
DigiKey Part Number
1608-0805Y5000221GCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-0805Y5000221GCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-0805Y5000221GCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805Y5000221GCT
Description
CAP CER 220PF 500V C0G/NP0 0805
Detailed Description
220 pF ±2% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805Y5000221GCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)