0805Y2500103KNT
DigiKey Part Number
1608-1441-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1441-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1441-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805Y2500103KNT
Description
CAP CER 10000PF 250V X8R 0805
Detailed Description
10000 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X8R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805Y2500103KNT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)