APT1608LSECK/J4-PRV
DigiKey Part Number
754-1931-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1931-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1931-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT1608LSECK/J4-PRV
Description
LED ORANGE CLEAR 2SMD
Detailed Description
Orange 605nm LED Indication - Discrete 1.8V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APT1608LSECK/J4-PRV Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.8V
Mfr
Current - Test
2mA
Series
Wavelength - Peak
611nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.75mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.10mm x 0.80mm