APHHS1005LSECK/J3-PF
DigiKey Part Number
754-2123-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2123-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2123-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHHS1005LSECK/J3-PF
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Detailed Description
Red 625nm LED Indication - Discrete 1.8V 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
APHHS1005LSECK/J3-PF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.8V
Mfr
Current - Test
2mA
Wavelength - Peak
640nm
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
0.80mm x 0.50mm