APHB1608CGKSURKC
DigiKey Part Number
754-2165-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2165-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2165-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHB1608CGKSURKC
Description
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green, Red 570nm Green, 630nm Red LED Indication - Discrete 2.1V Green, 1.95V Red 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APHB1608CGKSURKC Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V Green, 1.95V Red
Mfr
Current - Test
20mA Green, 20mA Red
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
130°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
574nm Green, 645nm Red
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.65mm
Lens Size
1.60mm x 0.80mm