VA1210K401R014
DigiKey Part Number
399-13746-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13746-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13746-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VA1210K401R014
Description
VARISTOR 24V 400A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VA1210K401R014 Models
Category
Current - Surge
400 A
Manufacturer
KEMET
Energy
1.6J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
2350 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
16 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
21.6 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
24 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Max)
26.4 V