SS11VL-R08125
DigiKey Part Number
399-10555-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS11VL-R08125
Description
CMC 12.5MH 800MA 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.5 mH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 800mA DCR 740mOhm
EDA/CAD Models
SS11VL-R08125 Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
740mOhm
Manufacturer
KEMET
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
0.866" L x 0.571" W (22.00mm x 14.50mm)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.768" (19.50mm)
Number of Lines
2
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency
12.5 mH @ 1 kHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
800mA