R71QR41004010K
DigiKey Part Number
399-12822-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R71QR41004010K
Description
CAP FILM 1UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 275V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R71QR41004010K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.870" (22.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
275V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Power Factor Correction (PFC)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)