MPX1D1264L100 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 500
Datasheet
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 12.2 A 16.1mOhm Max Nonstandard
KEMET METCOM MPX Power Inductors | Digi-Key Daily
Metal Composite (METCOM) Commercial Grade Power Inductors
MPX1D1264L100
DigiKey Part Number
399-MPX1D1264L100TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPX1D1264L100CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPX1D1264L100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D1264L100
Description
FIXED IND 10UH 12.2A 16.1 MOHM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MPX1D1264L100 Models
DC Resistance (DCR)
16.1mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
8.5MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
14A