MPX1D1235L100
DigiKey Part Number
399-MPX1D1235L100TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPX1D1235L100CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPX1D1235L100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D1235L100
Description
FIXED IND 10UH 7.4A 35 MOHM SMD
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7.4 A 35mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPX1D1235L100 Models
DC Resistance (DCR)
35mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
9.5MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
12A